Image Alt

12. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa już za nami

12. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa już za nami

To był genialny weekend! 12. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa już za nami, ale pozytywne emocje, jakie w dniach 10-12 czerwca królowały na Tarczyński Arena Wrocław, będą nas „niosły” jeszcze długo.

 

Na esplanadzie Stadionu stanęło ponad 75 stoisk z piwem z najlepszych polskich browarów, w tym tych z Wrocławia i Dolnego Śląska, były – po raz pierwszy na WFDP – rzemieślnicze destylaty, miody i wina.

Po raz pierwszy też Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa całkowicie wyeliminował ze stoisk piwnych plastik w postaci miękkich, kiepskich kubków jednorazowych.

Zachęcaliśmy do zakupu naszego szkła festiwalowego (wykupiliście wszystkie – dziękujemy!), przyjścia z własnym szkłem oraz do korzystania z wielorazowych kubków kaucjonowanych. Baliśmy się, co z tego wyjdzie – piwny festiwal z taką „rewolucją”?

Wyszło… fantastycznie! Browary i publiczność chwaliła ten pomysł, a prawie puste śmietniki cieszyły oko od początku do końca festiwalu.

Jesteśmy pierwszym festiwalem piwnym, który zdecydował się na tak radykalny ruch. Namawiamy innych – idźcie tą drogą! Warto!

Działo się wokół stadionu…

Na festiwalowej scenie gotowania z użyciem piwa uczył fan i znawca serów Gieno Mientkiewicz, osoby z branży rozmawiały o rynku piwnym, o zapomnianych stylach wracających do łask, a polscy piwowarzy opowiedzieli o swoich nietypowych pasjach takich, jak bieganie po górach czy nurkowanie.

 

A w ramach Strefy Turystyki Piwnej, podczas degustacji, festiwalowicze mieli okazję poznać smaki najlepszych piw i win z browarów i winnic należących do Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina, którą w tym roku przygotowaliśmy wspólnie z Wydziałem Promocji Województwa Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego

O jedzenie w strefie gastronomicznej zadbali Wrocławscy Ulicożercy, jak co roku odbyło się spotkanie piwowarów domowych podczas 18. już edycji Wrocławskich Warsztatów Piwowarskich, a chętni mogli się podszkolić na warsztatach sensorycznych – w tym roku nie tylko piwnych, ale też winnych. Były strefa sportów miejskich dla aktywnych (a tam okazja, by poznać tajniki australijskiego futbolu czy fińskich kręgli), coś dla dzieci oraz stoisko Ekostraży.

Hitem festiwalu okazała się… kranówka. Przez cały weekend towarzyszyło nam MPWiK Wrocław z akcją #PijKranówkę i swoim beczkowozem wypełnionym orzeźwiającą, świeżą wodą i to w kilku smakach. Kolejki były tam przynajmniej tak duże jak do piwnych stoisk.

Nagrody i wyróżnienia

Za pomocą mobilnej aplikacji publiczność w głosowaniu wybrała najlepsze piwo 12. WFDP. Złoty Laur w tym roku powędrował do Browaru TankBusters za piwo Pastry Killer vol.2 Mango, Passion Fruit, Apricot, Lime With Coconut, Srebrny trafił do Browaru Gwarek za piwo Berry Soup, a Brązowy Laur otrzymał Browar Harpagam za piwo Buzdygan Turborozkoszy Lodowy BA 2022.

Po raz drugi przyznaliśmy Honorowe Nagrody WFDP doceniając tych, którzy aktywnie wspierają rozwój polskiego kraftu niekoniecznie pracując w browarach. Wyróżnienia trafiły do Ziemowita Fałata, współzałożyciela sklepu Browamator i Browaru PINTA, Tomka Wójcika, który w okolicach 2003 roku uruchomił poświęcony piwowarstwu serwis piwo.org oraz do Tomasza Kopyry, piwowara domowego i rzemieślniczego, eksperta branży piwowarskiej, jednego z założycieli Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Jest autorem książki „Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka” oraz twórcą najpopularniejszego polskiego vloga o piwie i piwowarstwie, a także największego i najbardziej popularnego na świecie kanału na YouTube poświęconego piwom rzemieślniczym.

Zapraszamy już za rok!

Od wielu lat jest z Festiwalem Wrocławski Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym – tym razem na ich stoisku skorzystało z badania alkomatem łącznie 750 osób. Zainteresowani pobrali 200 ulotek informacyjno-edukacyjnych. – Było sporo pytań i rozmów, także tych trudnych. Myślimy, że tworzymy z WFDP dobry, potrzebny duet – mówią osoby z WrOPON-u.

– Dziękujemy za fantastyczną atmosferę, za to, że państwo przyszli do nas. Dziękujemy, że co roku potwierdzacie, że bycie tu, wśród tych którzy robią naprawdę dobre piwo, to po prostu dobry pomysł na spędzanie czasu powiedziała ze sceny Elżbieta Lenczyk, dyrektor Centrum Kultury Zamek organizującego WFDP i dyrektor festiwalu. – Zapraszamy za rok, na 13. WFDP. Zrobimy wszystko, żeby było co najmniej tak fajnie, jak w tym roku.

Oddałeś/aś maksymalną ilość głosów w dniu dzisiejszym. Zamknij

Już głosowałeś/aś na to piwo. Zamknij

Twój głos został oddany. Dziękujemy.