Image Alt

Nagrody Honorowe WFDP 2021

Zdjęcie z festiwalu, paneliści siedzący na scenie festiwalowej

Nagrody Honorowe WFDP 2021

Początek nowej dekady Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa chcemy zaakcentować przyznając Honorowe Nagrody WFDP. Widzimy, jak wszechstronnie i dynamicznie rozwija się polskie piwowarstwo rzemieślnicze i jako kapituła konkursowa chcemy docenić tych najbardziej aktywnych i nagrodzić za wkład w rozwój polskiego kraftu. To wyróżnienia dla tych, którzy poszerzają nasze horyzonty działając często nie w samych browarach, ale w innych obszarach piwnej rewolucji. Pasją, pracą i profesjonalizmem pokazują, że świat piwa rzemieślniczego sięga dużo dalej, niż granice szkła, baru czy festiwalu.

Andrzej Sadownik

Bez piwowarstwa domowego nie powstałoby nowoczesne piwowarstwo rzemieślnicze. Ale czy w Polsce piwowarstwo domowe zaistniałoby bez Andrzeja Sadownika? Pewnie tak. Może jednak dużo później i nie tak spektakularnie?

Tego się oczywiście nie dowiemy, wiemy jednak na pewno, że to właśnie on przywiózł ze Stanów Zjednoczonych bakcyla piwowarstwa domowego i zaszczepił go na polskiej piwnej pustyni. Jego browar domowy o nazwie O!Nanobrowar Domowy PiwU powstał już w 1994 roku. Andrzej to również juror i współorganizator ogólnopolskich konkursów piwowarskich i autor receptur wielu piw produkowanych przez polskie browary i Prezes Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych w latach 2010-2013. Jest też wykładowcą akademickim, ma tytuł doktora inżyniera chemii.

Piwna Zwrotnica

Blog Piwna Zwrotnica to autorzy corocznych, pełnych statystyk podsumowań tego, co się dzieje w świecie piwa rzemieślniczego. Blog prowadzą w swoim wolnym czasie Kacper i Karolina.

Zaczynali w 2013 roku i wtedy zamieścili pierwsze podsumowanie, czyli luźny, autorski opis tego, co się w tym czasie wydarzyło w jeszcze raczkującej branży piw rzemieślniczych.

Pełnowymiarowe, oparte na statystykach podsumowanie ukazało się rok potem. Były w nim m.in. mapy z nowopowstałymi browarami i lista premier. Od tego czasu, co 12 miesięcy, publikują bardzo dokładne zestawienie tego, co się w piwnym świecie dzieje. Zbierają dane przez rok, a miesiąc przed opublikowaniem podsumowania porządkują je i weryfikują.

– Staramy się opisać 100 procent rynku, choć mamy czasem problem z piwem warzonym dla dyskontów czy z niektórymi browarami kontraktowymi. Dlatego zakładamy, że nasze opracowania zawierają jeden-dwa procent błędu – mówią Karolina i Kacper.

W ich zestawieniach dokładnie widać trendy i mody rynku piw rzemieślniczych. Na Piwną Zwrotnicę powoływali się już autorzy prac naukowych i ogólnopolska prasa, m.in. magazyn „Forbes”. Dla niektórych browarów ich statystyki są punktem wyjścia do planów biznesowych, współpracowali z Polskim Stowarzyszeniem Browarów Rzemieślniczych i inicjatywą Polskie Owoce Jagodowe.

Piwna Zwrotnica ma plan: – Chcemy uzupełnić dane z lat 2011-2013 i stworzyć wydawnictwo obejmujące całą dekadę piwnej rewolucji.

Piwny Paragraf

„Browar Paragraf – blog o prawie alkoholowym”. Prowadzi go radca prawny Dawid Siedlecki z Krakowa, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i certyfikowany sędzia Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Od 2014 roku warzył własne piwo, rok potem postanowił połączyć te zainteresowania ze swoim wykształceniem: – Szukałem niszy na rynku prawniczym i zorientowałem się, że nie ma miejsca, w którym omawia się przepisy i regulacje związane z przemysłem alkoholowym.

Dziś zgłaszają się do niego zarówno istniejące browary, w tym te najbardziej znane, jak i osoby, które chcą zacząć działalność w piwnej branży. Konsultują z nim m.in kwestie etykiet i wprowadzane przez rząd zmiany w prawie. Do tej pory z usług Dawida skorzystało kilkadziesiąt browarów, z niektórym z nich współpracuje na stałe.

Zapraszany jest jako prelegent na konferencje naukowe, wiedzą dzielił się na największych piwnych festiwalach i targach branżowych, a jego teksty można znaleźć w magazynie „Piwowar”. Wykłada na Wydziale Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego: prowadzi zajęcia z zakresu prawa na studiach podyplomowych „Dyplomowany Piwowar” i na studiach magisterskich „Browarnictwo i Słodownictwo”.

– Piwo nada warzę, choć już rzadziej, niż w chwili, gdy zakładałem Browar Paragraf. Ale staram się być na bieżąco z nowościami na rynku i jeżdżę na większość festiwali.

Oddałeś/aś maksymalną ilość głosów w dniu dzisiejszym. Zamknij

Już głosowałeś/aś na to piwo. Zamknij

Twój głos został oddany. Dziękujemy.