Image Alt

Nagrody WFDP za wkład w rozwój polskiego kraftu

Nagrody WFDP za wkład w rozwój polskiego kraftu

Nagrody WFDP za wkład w rozwój polskiego kraftu – EDYCJA 2

W ubiegłym roku, podczas 11. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa, po raz pierwszy przyznaliśmy Honorowe Nagrody WFDP. Chcieliśmy w ten sposób zaakcentować początek nowej dekady historii Festiwalu, ale też wyróżnić tych, którzy poszerzają nasze horyzonty, działając często nie w samych browarach, ale w innych obszarach piwnej rewolucji. Pasją, pracą i profesjonalizmem pokazują, że świat piwa rzemieślniczego sięga dużo dalej niż granice szkła, baru czy festiwalu.

W tym roku ponownie wręczymy Honorowe Nagrody WFDP.

Jedna z nich trafi do Ziemowita Fałata, współzałożyciela sklepu Browamator i browaru PINTA.

Swoje pierwsze domowe piwo uwarzył w 1995 roku. Dwa lata później, jako student dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, założył dwumiesięcznik „Piwosz”. Opisywano w nim m.in. piwa i browary, pojawiły się tam też artykuły o domowym piwowarstwie. „Piwosz” ukazywał się pięć lat.

W 2001 roku założył z Przemkiem Czarnikiem Browamatora, pierwszy internetowy sklep dla piwowarów. W 2003 roku zorganizowali I Konkurs Piw Domowych, pomagali we Wrocławskich Warsztatach Piwowarskich, a w 2006 roku stworzyli Konkurs Piw Rzemieślniczych. W 2004 roku ukazał się podręcznik Fałata „Jak warzyć piwo”, pisał on też m.in. do „Newsweeka” i „Focusa”. Jest współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych i pierwszym naczelnym magazynu „Piwowar”.

W 2010 roku w lubelskim browarze Grodzka 15 – we współpracy z Grześkiem Zwierzyną – uwarzył według swojej receptury 1666 butelek piwa grodziskiego. Jego sukces był zaczątkiem Browaru PINTA. założonego wspólnie z Grzegorzem Zwierzyną i Markiem Semlą. W maju 2011 roku na Festiwalu Dobrego Piwa zadebiutował ich „Atak Chmielu”. Ten moment uznawany jest za początek piwnej rewolucji w Polsce.

Kolejna trafi do Tomka Wójcika, założyciela serwisu piwo.org.

Warzył piwo w domu, surowce przywoziła mu m.in. znajoma z Anglii. – Miałem z czego robić, ale często nie wiedziałem jak. Istniał już sklep internetowy Browamator, ale nie było platformy dedykowanej wymianie doświadczeń między piwowarami.

Dlatego w okolicach 2003 roku uruchomił serwis piwo.org. Stworzył najpierw forum, wieść o nim rozchodziła się w środowisku i po około pół roku działo się tam już naprawdę wiele. Pojawiali się na nim piwowarzy domowi, dzielili się wiedzą i wrażeniami z piwnych podróży po Polsce i Europie. Wśród pierwszych użytkowników byli też ci, którzy dziś odpowiadają za produkcję piwa w znanych browarach rzemieślniczych. Po kilku latach pojawiły się nawet pierwsze zloty forumowiczów.

Dziś na piwo.org dziennie loguje od 100 do 200 zarejestrowanych użytkowników, a w ciągu doby serwis notuje 5-6 tys. odwiedzin. – To dużo biorąc pod uwagę wysyp filmów na YouTube czy grup tematycznych. – mówi Tomek.

Po szyldem Wydawnictwa Piwo.org ukazała się książka „Jak warzyć piwo. Kompendium wiedzy piwowara domowego” Johna J. Palmera (w tłum. Piotra Kucharskiego). W planach jest monografia dotycząca chmielu w krafcie. – To rzecz dla zaawansowanych piwowarów. Premiera planowana jest na październik.

Tomek do dziś ma na koncie około 250-300 warek i kilka sukcesów na konkursach piwowarskich.

Kolejna nagroda trafi do Tomasza Kopyry – piwowara domowego i rzemieślniczego, eksperta branży piwowarskiej, jednego z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Jest autorem książki „Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka”, która sprzedała się w ponad 30 tys. egzemplarzy oraz twórcą najpopularniejszego polskiego vloga o piwie i piwowarstwie www.blog.kopyra.com, a także największego i najbardziej popularnego na świecie kanału na YouTube poświęconego piwom rzemieślniczym. Artykuły jego autorstwa pojawiały się nie tylko w prasie branżowej, ale także w mediach ogólnopolskich.

Własne piwa warzy od 2004 roku, jest m.in. autorem receptur kilkunastu piw uwarzonych we współpracy z Browarem Widawa. Od 2010 roku sędziuje na międzynarodowych konkursach piwnych – jest certyfikowanym sędzią PSPD i BJCP. Regularnie jest też zapraszany na festiwale jako gość paneli dyskusyjnych.

W 2017 roku wziął udział w telewizyjnym programie „The Brain. Genialny umysł”, gdzie rozpoznawał i opisywał piwne style.

Oddałeś/aś maksymalną ilość głosów w dniu dzisiejszym. Zamknij

Już głosowałeś/aś na to piwo. Zamknij

Twój głos został oddany. Dziękujemy.